20 C
Скопје
недела, мај 9, 2021

3000 луѓе во Ливерпул на журка со негативни тестови, без маски...

Започнуваат да се реализираат настани како еден вид проекти, кои треба да покажат како би можел да се организира животот после корана-пандемијата. Така после...

Митови и вистини: Чернобил – 35 години подоцна!

Пред точно 35 години, се случи нуклеарната катастрофа во Чернобил, тогашен СССР, а денешна Украина. Овој настан е детално истражуван, но сè уште кружат...

Најмладите од ООУ “Крсте Мисирков” од Скопје за Планетата Земја!

По повод 22 април денот на Планетата Земја, најмладите ни ги праќаат нај искрените пораки за нејзино сочувување. Учениците од II-1 oд ООУ “Крсте...

КАКО И КОГА Е ЗАПОЧНАТО СОЗДАВАЊЕТО НА УНИВЕРЗУМОТ!

Леонид Георгиев КАКО И КОГА Е ЗАПОЧНАТО СОЗДАВАЊЕТО НА УНИВЕРЗУМОТ! Кога е создаден универзумот? Кога започнало создавањето на светот во кој живееме? Како и кога се...

ЕУ со договор за Законот за климата! До 2030 намалување на...

Преговарачите на Советот на ЕУ и на Европскиот парламент денеска, во раните утрински часови, постигнаа договор за Законот за клима, според кој Унијата до...

#ВозможноЕ – настан за амбициозна #КлиматскаАкцијаСега!

Во организација на Програмата за развој на Обединетите Нации (UNDP), Министерството за животна средина и просторно планирање и платформата Климатски Промени (klimatskipromeni.mk), ќе се...

Срамно и примитивно: Пролетно чистење во Скопје!

Грдите слики на оставен стар мебел, градежен шут во вид на стари плочки од тоалети или кујни, изваден паркет и останата покуќнина станаа секојдневие...

Време: Облачно и дождливо, на одредени места со поројни врнежи!

Оваа работна недела ја започнуваме со облачно време пропратено со врнежи од дожд, кои на одредени места ќе бидат и поројни. Во текот наможе...

Што открива шокантниот ТВ прилог од 2015-та година, поврзан со Корона...

Снимката која се појави на социјалните мрежи за ТВ прилогот на  италијанската телевизија - РАИ 3 како дел на научната емисија “Леонардо” снимен и емитуван...

Загадувањето на Суецкиот Канал како последица од блокадата на бродот со...

Со блокадата на Суецкиот канал, која што беше предизвикана со заглавувањето на  гигантскиот брод со контејнери „Евергрин “, предизвика сериозно загадување на околината со...

НАЈПОПУЛАРНИ

НОВОСТИ