2.8 C
Скопје
четврток, декември 2, 2021

Митови и вистини: Чернобил – 35 години подоцна!

Пред точно 35 години, се случи нуклеарната катастрофа во Чернобил, тогашен СССР, а денешна Украина. Овој настан е детално истражуван, но сè уште кружат...

ЕУ со договор за Законот за климата! До 2030 намалување на...

Преговарачите на Советот на ЕУ и на Европскиот парламент денеска, во раните утрински часови, постигнаа договор за Законот за клима, според кој Унијата до...

Срамно и примитивно: Пролетно чистење во Скопје!

Грдите слики на оставен стар мебел, градежен шут во вид на стари плочки од тоалети или кујни, изваден паркет и останата покуќнина станаа секојдневие...

Загадувањето на Суецкиот Канал како последица од блокадата на бродот со...

Со блокадата на Суецкиот канал, која што беше предизвикана со заглавувањето на  гигантскиот брод со контејнери „Евергрин “, предизвика сериозно загадување на околината со...

Започнува чистењето на линданот од малата депонија во ОХИС!

Министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини денес го потпишa Решението за одобрување на Планот за ремедијација на локалитетот на ОХИС АД...

Се отстранува зеленило! Веднаш да се стопира овој бесмислен масакр… Реакција...

По започнатите активности на отстранување на жарданериското зеленило на неколку поголеми потези долж булеварот Александар Македонски  од страна на ЈП “Паркови и зеленило”, со...

Утре прво прскање против комарци во Скопје!

Градот Скопје известува дека на 03.04.2021 година (сабота), во раните утрински часови, ќе се врши авионска дезинсекција против ларви од комарци, на подрачјето на...

Незапаметени поплави во Австралија!

Природната катастрофа која ја зафати Австралија, со полави кои се случуваат еднаш на 100 години, предизвика мобилизација во многу области на државата. Делови од...

Според IQAir, Град Скопје на 380-то место во светот според нивото...

Според последните податоци од 2020 година  на IQAir кој споредува податоци за нивото на ПМ 2.5 во  воздухот и го рангира воздухот во Скопје...

Акредитирана, Центарaлната лабораторија при Министерството за животна средина и просторно планирање!

“Центарaлна лабораторија на Министерството за животна средина и просторно планирање, официјално го доби сертификатот за системот за квалитет според стандардот ISO 17025 за акредитирана...

НАЈПОПУЛАРНИ

НОВОСТИ