32.8 C
Скопје
понеделник, август 8, 2022

Фудбал, кученца, хумана приказна!

Фудбалерите на Зенит на првенствениот натпревар со Ростов на почетокот на натпреварот на терен излегоа носејќи кучиња во рацете. Причината е хумана и навистина...

Кочани: Запленет автомобил со дрва!

Полициски службеници при контрола на возила во Кочани, во патничко моторно возило „фолксваген голф“ со кочански регистарски ознаки, управувано од жител на с. Драгобраште,...

Недела ден за одмор?

Од 1 јануари идната година  со новото законското решение се предвидува недела да биде ден на неделен одмор. По завршената парламентарна комисиска расправа, се очекува...

Велес: “Ковид” корпи за маски и ракавици!

Пред општинската зграда во Велес, од страна на ЕД "Вила Зора" во соработка со Општина Велес, како и пред неколку маркети, банки и училишта,...

ВАЛАНДОВО: ЗАРАБОТКА ОД СЕЛЕКТИРАЊЕ ОТПАД!

Мобилната апликација креирана од Марио Томов во рамките на проектот „Селектирај отпад“, претеставува одличен пример на активно вклучување на граѓаните во процесот на примарната...

Викенд со поројни врнежи, дожд и снег!

Денес времето во нашата држава ќе биде променливо облачно со локални врнежи од дожд претежно во источните и западните делови од земјата, а снег...

Нов Зеланд од идната година планира строги санкции за пушењето кај...

Властите на Нов Зеланд од 2022 година планираат да предложат нов закон, со кој постепено ќе се зголемува законската возраст за купување тутун. „Сакаме младите...

ЧЕТВРТОК И ПЕТОК ДЕЛОВИ ОД СКОПЈЕ БЕЗ СТРУЈА!

Утре и задутре (09-10.12.2021 г.), заради технички зафати во електро-дистрибутивната мрежа, без електрична енергија ќе останат дел од корисниците од општините Сопиште, Аеродром, Центар,...

КОЧАНИ БЕЗ ДИВИ ДЕПОНИИ!

Во тек се акциите за расчистување на комуналниот отпад и депониите во општина Кочани, од страна на КЈП „Водовод“ – Кочани. Станува збор за диви...

Скопје 24 часа во служба на граѓаните!

Град Скопје ја стави во функција електронската адреса за комуникација со граѓаните 24@skopje.gov.mk како чекор кон транспарентно управување за Скопје 24 часа во служба...

НАЈПОПУЛАРНИ

НОВОСТИ