-2 C
Скопје
вторник, јануари 19, 2021

ОСВЕЖУВАЊЕ НА ЦВЕЌЕТО СО ДОМАШНО ЃУБРИВО

ОСВЕЖУВАЊЕ НА ЦВЕЌЕТО СО ДОМАШНО ЃУБРИВО За да цвеќето биде убаво, здраво и полно со живот, неопходно е да се потхранува во текот на целиот...

Од стари гуми до уникатни предмети во домот

Секоја година се произведуваат повеќе од 700 милиони нови автомобилски и камионски гуми, а голем дел од старите искористени отпадни гуми завршуваат каде што...

(ВИДЕО) Еве што се случило пред трагедијата на Кајмакчалан

Пред да се случи трагедијата на врвот Кајмакчалан, групата од неколку планинари се соочила со силен ветер со над 120 километри на час и...

АЕРОЗАГАДУВАЊЕ! Со каква маска да се заштитите?

Воздухот во Македонија е алармантно загаден. На тоа укажуваат мерните станици кои речиси секојдневно регистрираат загадување кое е повеќекратно над дозволеното.  Поради нарушениот квалитет на...

Две зоолошки градини во Данска: „Нахранете ги нашите лавови со вашите...

Две зоолошки градини од Данска повикаа на собирање на „непосакуваните“ домашни миленичиња за со нив да бидат хранети предаторите. За оние кои што сакаат да...

На овие места во домот има легла на бубашваби, пајаци, лебарки...

Околината во којашто живееме одредува на кои места бубашвабите, пајаците, лебарките, мравките и другите штетници ќе се населат во нашиот дом, наместо нашиот животен...

Неколку факти за Националниот парк Пелистер (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Националниот парк е пространо, претежно неизменето подрачје на копно и вода со особени повеќекратни природни вредности, кое опфаќа еден или повеќе сочувани или незначително...

(ВИДЕО + ФОТО) Необично пријателство: 700 kg тежок мечoк во прегратките...

Mечoкот Jimbo пораснал во прифатилиштето за диви животни во Њујорк, а сопственикот на прифатилиштето Jim Kowalczik најмногу е загрижен за него, кој е и негов...

Чувањето куче е лек за среќа и стрес, а може да...

Односот помеѓу кучето и човекот, покрај тоа што и двете страни ги прави среќни, може да послужи и како терапија при третман на тешки...

Paulownia Bellisima – дрво на иднината во битката против аерозагадувањето

Paulownia Bellisima – дрво на иднината во битката против аерозагадувањето Во битката за заштита на животната средина и природата и битката за чист воздух, природата...

НАЈПОПУЛАРНИ

НОВОСТИ