-2 C
Скопје
вторник, јануари 19, 2021

Аерозагадувањето во Македонија – аларманто со опасен квалитет на воздухот!

Аерозагадувањето повторно ја постави Македонија во врвот на најзагадените земји во светот. Во услови на пандемија и високи бројки на заразени од корона вирус,...

Европскиот суд на правдата- Италија го прекршила европскиот закон за квалитетот...

Европскиот суд на правдата (ЕСП) денеска во Луксембург  ја објави пресудата во која се истакнува дека Италија помеѓу 2008 и 2017 година „систематски“ ја...

Лансиран првиот 6-G сателит во вселената!

Кина успешно го лансираше првиот 6 G сателит во вселената за да ја тестира технологијата. Други 12 сателити беа лансирани од Центарот за лансирање сателити...

Дивата депонија во Карпош четири дена гори! По расчистувањето, се...

Запалената дива депонија на кејот на реката Вардар во Скопје, во близина на спортската сала „Борис Трајковски“, која гори четири создава непријатна миризба која...

Време- променливо облачно со северен ветер!

Во Македонија денеска ќе преовладува променливо облачно време со засилен северен ветер, кој особено ќе биде изразен во западните и северните делови. Во јужните...

“Мобилност за сите без емисии”- За намалување на гужвите во и...

“Гужвите во и околу урбаните подрачја моментално предизвикуваат трошоци кои изнесуваат 100 милијарди годишно, воедно преку 400.000 предвремени смртни случаи се директно поврзани со...

Со Еко-дрон патрола, ќе се ловат загадувачите во Скопје!

Градот Скопје во соработка со здружението ЕРГОС од Скопје започна со реализација на проектот  Еко-дрон патрола, односно прелети со дрон низ територијата на Скопје...

ЕКО АКЦИЈА – ЗА ЧИСТА И ЗЕЛЕНА ОПШТИНА ПЕТРОВЕЦ!

Проектот,, ЗА ЧИСТА И ЗЕЛЕНА ОПШТИНА ПЕТРОВЕЦ,, како иницијативата за Еколошка општина, започнува со реализација во четврток на 17 Септември.  Почетокот на акцијата е...

„Сали“ новиот ураган со силина од 150 км на час, се...

Тропската бура „Сали“ од понеделникот се засили и се претвори во ураган и сега претставува сериозна закана за југоисточниот дел САД, предупредуваат американските метеоролошки...

100.000 евра казна за еколошкиот инцидент во Македонска Каменица!

Во Соопштението за јавноста во врска со истекување на јаловишен материјал од Рудник Саса во Каменичка река, Македонска Каменица  на Државниот инспекторат за животна...

НАЈПОПУЛАРНИ

НОВОСТИ