10.5 C
Скопје
петок, април 3, 2020

Нула Отпад го одбележа Меѓународниот ден на батеријата!

Со ликовно- едукативно работилница  под  мотото “ Да бидеме одговорни денес за подобра иднина утре” Нула Отпад во Капитол Мол го одбележа 18-ти февруари, Меѓународниот ден на...

26 Јануари – Светски ден на образованието за заштита на животната...

Прашањето за заштита на животната средина и образованието е толку важно што Светскиот ден за образование на животната средина се слави повеќе од еднаш...

700 кубни метри смет расчистени околу од дивата депонија кај Криволак!

Околу 700 метри кубни смет беа собрани деновиве од дивата депонија во близината на армискиот полигон Криволак, активност за расчистување, која е дел од...

29 НОЕМВРИ – Зелена Револуција! Марш за чист воздух!

Fridays For Future Skopje,  преку креираниот настан на социјалната мрежа Фејсбук.најува за 29 ноември протестен марш против аерозагадувањето, кој ќе се одржи пред Министерството...

МаSWA Конференција! За резултати во заштитата на животната средина потребна...

Меѓународната Конференција „Комуникација за управување со отпадот“ која се одржа на 12 -13 септември, 2019 година во Охрид и Струга која беше во организација...

Еко акција за чистење на Охридското Езеро, увертира на меѓународната Конференција...

Денес во Охрид како увертира пред почетокот на меѓународната Конференција „Комуникација за управување со отпадот“ ќе се организира акција за чистење на Охридското Езеро...

Протести – “Зачувај го Амазон”!”Нашата куќа е во оган”!

Гласот за заштита на амозонските шуми го кренаа и илјадници граѓани кои со извиците „Зачувај го Амазон“, протестираа во Сао Паоло и Рио де...

За отпадот-треба да се комуницира!

Во насока на подигнување на нивото со управувањето цо цврстиот отпад, а пред се воспоставување одржлива комуникација на сите вклучени во процесот на менаџирање...

Сеуште заробени!

Дојде и август 2019, а ланците и асфалтот сеуште ги држат во заложништво овие дрва во Градскиот парк во Скопје! Скопје дише!

БИТОЛА -“ОВА НЕ Е ПАРКИНГ”

Под мотото “ОВА НЕ Е ПАРКИНГ”, како што објави битолскиот портал “Бабам Битола”, градот во петокот се разбудил со жолти балони кои беа порака...

НАЈПОПУЛАРНИ

НОВОСТИ