16 C
Скопје
четврток, мај 28, 2020

Пластиката убива по морињата! За две недели пронајдени два кита...

Пластиката убива по морињата! За две недели пронајдени два кита со 22 и 40 кг. пластика! Во стомакот на мртов кит, кој бил пронајден на...

Антарктикот со огромни пукнатини!

Антарктикот со огромни пукнатини! Минатата година во јули, НАСА од вселената снимила огромна санта мраз со површина од околу 5.800 километри квадратни, која се одвоила...

СЗО: Годишно – 8,8 милиони луѓе умираат од загаден воздух, а...

СЗО: Годишно - 8,8 милиони луѓе умираат од загаден воздух, а од цигарите умираат 7,2 милиони! Според податоци на СЗО, во светот годишно од...

ЕКСКЛУЗИВНО: Црни облаци од чад над Вардариште во недела?

Црни облаци од чад на делот од Вардариште се појавија токму во недела. Кој пали и што пали на Вардариште? Фотографиите говорат се.    

ДИВОГРАДБИТЕ НА МАТКА – ИГРИ БЕЗ ГРАНИЦИ! И АНТИКОРУПЦИОНЕРИТЕ ВО АКЦИЈА!

ДИВОГРАДБИТЕ НА МАТКА – ИГРИ БЕЗ ГРАНИЦИ! И АНТИКОРУПЦИОНЕРИТЕ ВО АКЦИЈА! Антикорупционерите дивоградбите на Матка ги ставија под „лупа“, откако сите институции се прогласија за...

Реакции по поставената дивоградба на платформа за кафеана на Матка

Реакции по поставената дивоградба на платформа за кафеана на Матка По веста објавена од порталот sdk.mk за дивата платформа која е поставена на Матка, во...

Скопје дише!

Конечно, малку чист и свеж воздух во Скопје. Ветерот кој дуваше целата измината ноќ, пропратен со повремен дожд, го издува загадениот воздух и барем...

АНГЕЛОВ: Печката за согорување на медицински отпад во Дрисла, дефинитивно не...

АНГЕЛОВ: Печката за согорување на медицински отпад Дрисла, дефинитивно не го загадува Градот Скопје   Во интервју за порталот ПРЕС 24, првиот човек на Дрисла, Горан Ангелов...

Тајланд: Со дронови и вештачки дожд против аерозагадувањето

Тајланд: Со дронови и вештачки дожд против аерозагадувањето Аерозагадувањето како глобален проблем ја притиска целата планета. Во битката за почист воздух и создавање услови за...

Жешка точка! Аерозагадувањето и адресите за протест!

Жешка точка! Аерозагадувањето и адресите за протест! Состојбата со квалитетот на воздухот во Скопје и во Република Македонија, а особено високите концентрации на ПМ 10...

НАЈПОПУЛАРНИ

НОВОСТИ