-6 C
Скопје
четврток, јануари 21, 2021

Еколошки хаос кај Катлановска Бања!

Зградата на Катлановска Бања како да е сместена во средина на депонија. Она што може да се види во околината на бањата наликува на...

Во Скопје изминатата вечер запалени уште два контејнера!

Непознати сторители вчеравечер запалиле два контејнера за одлагање смет што беа поставени во населбите Центар и Чаир. Од ЈП „Комунална хигиена“ информираат дека на...

Покосени 2500 букови стебла на Јабланица!

Шумската полиција откри голема површина на бесправно исечени стебла од висока букова шума во Шумската стопанска единица „Јабланица“ Струшко во оддел 3, кој според...

Ураганот “Доријан” со 260 км/час кон Флорида!

Националниот центар за урагани во Мајами денеска соопшти дека максималната јачина на ветрот на ураганот Доријан достигнала брзина од 260 км/ч. и дека преминал во...

“Доријан” разорнувачки кон Флорида!

Според Америкаснкиот национален центар за урагани, се предвидува дека по најсилниот ураган што ја погодил земјата во 1992 година, “Доријан” ќе биде наjсилниот ураган...

Протести – “Зачувај го Амазон”!”Нашата куќа е во оган”!

Гласот за заштита на амозонските шуми го кренаа и илјадници граѓани кои со извиците „Зачувај го Амазон“, протестираа во Сао Паоло и Рио де...

Авиони и 44 илјади војници, во битка со огненита стихија во...

Новите пожари кои се појавија изминатите два дена дополнително го зголемија интензитетот на уништување на амазонските шуми, а со тоа и притисокот врз бразилскиот...

„Белите дробови на планетата“ горат! Уништувањето може да се види од...

Додека илјадници огнени пеколни јазици се шират низ дождовните шуми во Амазон, тропската вегетација, дрвјата и фауната во која се наоѓаат со голема брзина...

Гринпис Русија-пожарите во сибирските шуми се особено опасни за климата!

Екипа на Гринпис Русија ги документира пожарите во шумските Тајги во регионот на Краснојарск во Сибир. И покрај изјавите на руските власти, интензитетот на...

Алармантно на Гренланд! За еден ден се стопиле 11 милијарди тони...

Мразот на Гренланд постојано се топи, а во последните четири месеци како резултат на рекордно високите температури, ледената покривка на Гренланд само во јули...

НАЈПОПУЛАРНИ

НОВОСТИ