-6 C
Скопје
четврток, јануари 21, 2021

ЗАПРЕПАСТУВАЧКО ВИДЕО: Сурфање на купишта отпад

По шокантното видео за куп пластичен отпад во водите на Карибско Море, ова застрашувачко видео е уште еден доказ дека нашите навики за фрлање...

Шокантно видео: во Карибско Море се плива во пластика

Во близина на брегот Хондурас во водите на Карибско Море пловат милиони парчиња пластика и друг отпад такашто формираат прекривка од ѓубре долга неколку километри,...

Масовно изумирање на морски желки во близина на Ел Салвадор

Околу 300-400 морски желки угинале во близина на Ел Салвадор, известува Министерството за животна средина и природни ресурси на Ел Салвадор. Неколку видови на желки...

Аерозагадувањето расте! Што понатаму?

Навлегуваме во длабока есен која покрај есенската колоритост ни го најувува  и зимскиот период и очекуваните зимски бели идила. Но, овој период од годината...

Најмалку 100 нилски коњи усмртени во Намибија (ВИДЕО)

Повеќе од 100 нилски коњи угинале во еден национален парк во Намибија. Се претпоставува дека причината за оваа катастрофа претставува епидемија на антракс, што...

Во Куманово престана да се мери аерозагадувањето

По последните мерења на состојбата со квалитетот на воздухот во Република Македонија, кои ги врши Министерството за животна средина и просторно планирање, Куманово важеше...

Во Охридското езеро – “се ловат” и стари автомобилски гуми, тенџериња,...

Акцијата за чистење на дното на Охридското Езеро која ја спроведоа нуркачкиот центар Амфора и клубот за подводни активности Охрид, на потегот од старото...

Пожар во националниот парк Пелистер

На тешко пристапен терен на планината Баба, поточно во Националниот Парк Пелистер, во непристапните предели беснее пожар. Како што информира Центарот за управување со кризи,...

Тетовската депонија повторно гори

Од утрово по 8:30 часот повторно гори депонијата на влезот во Тетово кај железничката пруга, која што минува близу до силосите на Жито Полог. Засега...

НАЈПОПУЛАРНИ

НОВОСТИ