-6 C
Скопје
четврток, јануари 21, 2021

АЛАРМАНТНО аерозагадување во Скопје

Скопје и денеска е најзагаден град во државата. Согласно мерењето на квалитетот на воздухот во Република Македонија од Министерството за животна средина и просторно планирање,...

ПОЛСКА – Судот одлучи, Државата е виновна за непреземање доволно мерки...

ПОЛСКА – Судот одлучи, Државата е виновна за непреземање доволно мерки против аерозагадувањето Европската легислатива, посебно директивата на Европскиот парламент од 2008 година, ја обврзува...

Се укинуваат воведените мерки заради загадениот воздух-Од утре започнува второто полугодие...

Се укинуваат воведените мерки заради загадениот воздух-Од утре започнува второто полугодие во училиштата Од утре почнува второто полугодие во основните и во средните училишта. Министерството...

Европскиот суд на правдата- Италија го прекршила европскиот закон за квалитетот...

Европскиот суд на правдата (ЕСП) денеска во Луксембург  ја објави пресудата во која се истакнува дека Италија помеѓу 2008 и 2017 година „систематски“ ја...

34 ГОДИНИ ЧЕРНОБИЛ! КАКО СЕ СЛУЧИ….

26 април 1986 година! Нуклеарна катастрофа - ЧЕРНОБИЛ стана синоним за еколошка катастрофа.! По експлозијата на четвртиот реактор на нуклеарната електрана „Лењин“, во 01:23...

Во Охридското езеро – “се ловат” и стари автомобилски гуми, тенџериња,...

Акцијата за чистење на дното на Охридското Езеро која ја спроведоа нуркачкиот центар Амфора и клубот за подводни активности Охрид, на потегот од старото...

Кога Сибир гори-цела планета е во опасност!

Големите пожари кои беснеат на териториjaта во сибирската Република Јакутија, отворија многу прашања кои на испит ја ставаат целокупната светска јавност. Овие пожари како...

“Мобилност за сите без емисии”- За намалување на гужвите во и...

“Гужвите во и околу урбаните подрачја моментално предизвикуваат трошоци кои изнесуваат 100 милијарди годишно, воедно преку 400.000 предвремени смртни случаи се директно поврзани со...

Најголемата колонија на кралски пингвини се намали за дури 90 проценти

Најголемата колонија на кралски пингвини се намали за дури 90 проценти Група научници во понеделникот, алармираа дека најголемата колонија на кралски пингвини на планетата се...

ТОП 10 НАЈЗАГАДЕНИ ДРЖАВИ ВО СВЕТОТ!

ТОП 10 НАЈЗАГАДЕНИ ДРЖАВИ ВО СВЕТОТ!   1.Пакистан Поради загаденоста на воздухот и загаденоста на водата, Пакистан денес се наоѓа на 1-во место, како најзагадена земја вo...

НАЈПОПУЛАРНИ

НОВОСТИ