-9 C
Скопје
среда, јануари 20, 2021

100.000 евра казна за еколошкиот инцидент во Македонска Каменица!

Во Соопштението за јавноста во врска со истекување на јаловишен материјал од Рудник Саса во Каменичка река, Македонска Каменица  на Државниот инспекторат за животна...

Тажна глетка на рекреативното езеро Треска!

Денес вака изгледа некогаш многу популарното излетничко место -  рекреативното езерце "Треска"! Скопјани го паметат во многу поубави и подостоинствени услови!

Граѓански протест во Скопје протов аерозагадувањето!

Граѓански протест во Скопје протов аерозагадувањето! Како реакција на енормното загадување на воздухот во Скопје и во Македонија, граѓанската иницијатива ,,Канцерогено општество”, денес во Скопје...

ЧЕРНОБИЛ – 33 ГОДИНИ!

ЧЕРНОБИЛ – 33 ГОДИНИ! Денес 33 години по чернобилската катастрофа, ЧЕРНОБИЛ стана синоним за еколошка катастрофа. Чернобилскиот печат е само потсетник за опасноста по здравјето...

Денес од 12.00 часот – Бесплатен превоз и стопирање на градежните...

Денес од 12.00 часот - Бесплатен превоз и стопирање на градежните работи во Скопје! Бесплатно возењето во јавниот превоз и двојно зголемување на цената на...

АЛАРМАНТНИ 276 парчиња пластика пронајдени во желудник на морска птица (ВИДЕО)

Во светот годишно се произведуваат  повеќе од 300 милиони тони пластика од кои 5 милијарди се пластични кеси, а неколку милијарди се пластични шишиња. ...

Скопје дише!

Конечно, малку чист и свеж воздух во Скопје. Ветерот кој дуваше целата измината ноќ, пропратен со повремен дожд, го издува загадениот воздух и барем...

Во Скопје изминатата вечер запалени уште два контејнера!

Непознати сторители вчеравечер запалиле два контејнера за одлагање смет што беа поставени во населбите Центар и Чаир. Од ЈП „Комунална хигиена“ информираат дека на...

Сеуште заробени!

Дојде и август 2019, а ланците и асфалтот сеуште ги држат во заложништво овие дрва во Градскиот парк во Скопје! Скопје дише!

Празнично-Работно на Водно

Празнично-Работно на Водно „Го сакам Водно“, објави видео со кое тврди дека механизацијата повторно е активирана и тоа на денот на националниот празник. По интензивните...

НАЈПОПУЛАРНИ

НОВОСТИ