27 C
Скопје
петок, септември 25, 2020

ЕКО Фото/Видео

Еко Република Ве наградува! Избираме најдобра ЕКО фотографија за 2017 година! Повеќе информации во врска со конкурсот тука. Ги очекуваме Вашите ЕКО фотографии!

Без коментар! За кава забрана за возила на Водно за време на викенди и државни празници се говори! Врие на Водно од автомобили! Фотографиите се направени од љубител на природата, почитувач на Водно, наш сограѓанин од Скопје!  
Пар љубопитни пингвини „позираат“ за селфи на местото на Остер колонијата на Антарктикот, а веста за овој интересен настан беше објавена од страна на Австралиската антарктичка дивизија. Имено, два пингвини успеале да „направат“ кратко селфи видео откако налетале на камерата...
Родителската љубов не познава граници, а ова важи не само за нас луѓето, туку и за животните. Погледнете ја оваа прекрасна колекција на фотографии од животни која сигурно ќе ве разнежни:
Британскиот нуркач Rich Horner сними шокантно видео од пластичен отпад во водите на Балиско Море во близина на индонезискиот остров Бали. Од неговото видео објавено на YouTube се гледа преплавеност на морето со пластичен отпад: пластични кеси, пластични шишиња, пластични...
Следете го феноменот кој 150 години не настанал! https://www.youtube.com/watch?v=8wyypVbk24E
Кога зборуваме за лавот, обично на ум ни паѓаат неколку стереотипи. Познат како „крал на животните“, лавот се смета за жестоко, гордо и агресивно животно. Но, лавот Bonedigger од G.W. Exotic Animal Park - парк за животни во Wynnewood, Оклахома, ги...
Почитувани читатели на ЕКО РЕПУБЛИКА, ЕКО РЕПУБЛИКА се заблагодарува на сите кои покажавте огромен интерес за објавениот конкурс и за доставените фотографии. По повод објавениот конкурс за избор на најдобра ЕКО фотографија за 2017 година, Ве информираме за резултатите и одлуките...
Фотографот Пол Никлен снимил трогателно видео на канадскиот Бафинов остров. Поранешниот биолог видел над 3 илјади мечки во дивината, но оваа, како што изјавил тој, никогаш нема да ја заборави. „Стоевме таму и плачевме, снимавме додека солзи ни се тркалаа по...

НАЈПОПУЛАРНИ

НОВОСТИ