26 C
Скопје
петок, септември 25, 2020
Почетна ЕКО Фото/Видео

ЕКО Фото/Видео

Еко Република Ве наградува! Избираме најдобра ЕКО фотографија за 2017 година! Повеќе информации во врска со конкурсот тука. Ги очекуваме Вашите ЕКО фотографии!

РАЈ ЗА ОЧИТЕ-ДВОР ПРЕТВОРЕН ВО ЦВЕТНА ОАЗА! (ФОТО) Прекрасно уредени дворови, на патот кон Преспанското Езеро, доказ дека некој навистина сака, знае и умее! На фотографиите споделени на социјалните мрежи, се претставени прекрасно уредени дворови на куќи, на патот кон Преспанското...
Општина Гази Баба во Соработка со Нула Отпад,  на 27 април 2018 година, со почеток во 19.00 часот во Културниот центар „Димитар Влахов“ организираат изложба на тема „Естетика на грдото“. Дали сакате да ја искусите бодлеровата синестезија на шармантното и...
Градскиот парк во Скопје е најголемиот градски парк во Република Македонија. Почнал да се формира некаде во XIX век. Паркот е изграден за време на скопскиот валија Хафиз Мехмед – Паша, веднаш по изградбата на занаечиското училиште „Ислахане“, во негова непосредна близина....
(ФОТО) Градскиот кеј во Куманово, закитен со интересни еко пораки! Интересни еко пораки, со потпис на Извидничкиот одред "СКАУТ" од Куманово, деновиве ги красат зелените површини нa градскиот кеј во Куманово.    
Следете го феноменот кој 150 години не настанал! https://www.youtube.com/watch?v=8wyypVbk24E
Јужноафриканскиот дизајнер на мебел Рајан Френк насобрал впечатливо портфолио во изминатите десет години, при што за многу од неговите креации клучен збор е „одржливост“. Од селски маси до компјутерски додатоци, лампи и полици, дизајните на Рајан се фалени во...
Mечoкот Jimbo пораснал во прифатилиштето за диви животни во Њујорк, а сопственикот на прифатилиштето Jim Kowalczik најмногу е загрижен за него, кој е и негов најдобар пријател. Шеесетгодишниот Jim Kowalczik, го прифатил Jimbo, кој уште како младенче бил пронајден повреден. Во изминативе...
Австралија објавила вознемирувачки снимки од илегален јапонски лов на китови во подрачјето на Антарктикот по петгодишната правна битка со активистите. Бродот на австралиските цариници снимил илегален јапонски лов во 2008. година, но тоа Канбера одбила да го објави “бидејќи би...
15-те НАЈУБАВИ ПАРКОВИ ВО СВЕТОТ Парковите – идеален избор, без разлика дали станува збор за секојдневна прошетка со семејството и пријателите или пронаоѓање излез од урбаната, раздвижена градска средина.  Колку поубав парк, толку поубав град, директна слика на она што...
Фотографот Пол Никлен снимил трогателно видео на канадскиот Бафинов остров. Поранешниот биолог видел над 3 илјади мечки во дивината, но оваа, како што изјавил тој, никогаш нема да ја заборави. „Стоевме таму и плачевме, снимавме додека солзи ни се тркалаа по...

НАЈПОПУЛАРНИ

НОВОСТИ