23.8 C
Скопје
сабота, август 6, 2022
Почетна ЕКО Фото/Видео

ЕКО Фото/Видео

Еко Република Ве наградува! Избираме најдобра ЕКО фотографија за 2017 година! Повеќе информации во врска со конкурсот тука. Ги очекуваме Вашите ЕКО фотографии!

Галебите се честа глетка долж бреговите ширум светот и обично може да се видат како летаат или се одмараат на површината. Но, она што е сигурно, оваква глетка нема да можете често да ја гледате, а тоа е галеб...
По повод 22 април денот на Планетата Земја, најмладите ни ги праќаат нај искрените пораки за нејзино сочувување. Учениците од II-1 oд ООУ “Крсте Мисирков” од Скопје со свои ликовни изработки, еко песна и интегрирани содржини ни ги испратија...
Нула Отпад како лиценциран колективен постапувач за отпадни батерии и електронски отпад во континуитет преку едукација создава генерации кои ќе знаат да го чуваат, заштитат и унапредат еко системот во кој живееме. Во ова тешко време на неизвесност и излолација,...
Фотографот на „Нова Македонија“ Горан Анастасовски ексклузино ги објави првите фотографии од бебето на белиот кенгур во Зоолошката градина – Скопје. – Ова е посебно, возбудливо чувство што малото кенгурче излезе и ми позираше за да ги направам фотографиите, бидејќи...
Нула Отпад со креативни дела од е-отпад ,,Go Smart Make ECO art,,! “Јавна соба” 26-ти февруари, 12.00 ч. Во организација на колективниот постапувач Нула Отпад ДОО Скопје, а со поддршка од Црвен Крст на Град Скопје, ,,Дневен центар за стари лица...
"Еуро-Екопак"- Скопје и Детскиот Ликовен Центар од Скопје со изложба ,,Творење и креирање на дела од отпад од пакување“ Под покровителство и спонзорство на Друштвото за управување со пакување и отпад од пакување "Еуро-Екопак" ДОО Скопје, а во соработка со...
КОНКУРС ЗА ФОТОГРАФИЈА на тема Напуштеното и заборавено културно наследство, испреплетено со природното богатствo - порака кон иднината, на темелите од минатото Еко Република го реализира Проектот ”Напуштеното и заборавено културно наследство, испреплетено со природното богатствo - порака кон иднината, на темелите...
Најновиот изум ”System 001” ќе го чисти Пацификот од лебдечката пластика Масивниот уред за чистење на пластика - System 001, осмислен од 24-годишниот иноватор Бојан Слат од Холандија ќе се обиде да  го собере пластичниот отпад наталожен во водите на...
РАЈ ЗА ОЧИТЕ-ДВОР ПРЕТВОРЕН ВО ЦВЕТНА ОАЗА! (ФОТО) Прекрасно уредени дворови, на патот кон Преспанското Езеро, доказ дека некој навистина сака, знае и умее! На фотографиите споделени на социјалните мрежи, се претставени прекрасно уредени дворови на куќи, на патот кон Преспанското...
ДАЛИ ПРИРОДАТA ГО ЗАСЛУЖУВА ОВА? ... (ВИДЕО+ФОТО) Погледнете што се случуваше вчера во доцните попладневни часови на градскиот кеј во Куманово. ЕКО РЕПУБЛИКА  директно од терен, со слики и видео запис. Дали природата и самите граѓани го заслужуваат ова? https://www.youtube.com/watch?v=Lh8DAvjLFEo&feature=youtu.be    

НАЈПОПУЛАРНИ

НОВОСТИ