Предупредување од цунами издадено е на Алјаска, после земјотресот со јачина од 8,1 степни по Рихтер, кој ја погоди оваа област.

Состојбата на Аљаска е алармантна.

Епицентарот на земјотресот е забележан на длабочина од 10 километри, 281 километри југоисточно од градот Кодиак на Алјаска.